BLOG: Škola nie je strašiak

BLOG: Odpovede na otázky, ktoré som mala pred prvým školským rokom

Pamätám si, aká som bola vyplašená, zvedavá, ale aj nadšená prvé dni v škole. Aké to tam bude? Budem môcť stále sedieť s mojou najlepšou kamarátkou? Bude pani učiteľka na nás milá? Aký to bude pocit robiť si domáce úlohy ako veľkáči?

Teraz, keď už mám základnú i strednú školu za sebou viem na tieto otázky zodpovedne odpovedať.

 

AKÉ TO TAM BUDE?

Na začiatku veľké. Všetko sa bude zdať veľké. Chodby, trieda, o rok starší druháci… Budete sa učiť kresliť rovné čiary a potom ich zaobľovať do písaných písmeniek a čísel.

V škole sa budete najmä učiť, ale aj smiať. Spoločnosť vám budú robiť noví spolužiaci, s ktorými si vytvoríte nezabudnuteľné zážitky. Prestávky si vyplníte množstvom hier, beťárstiev a aj prúserov. Samozrejme, problémy netreba vytvárať len preto, aby sme mali zážitok, ale každá trieda raz niečo vyviedla a vyvedie. Dôležité je, či sa z toho poučí.

 

BUDEM SEDIEŤ S MOJOU NAJLEPŠOU KAMARÁTKOU?

Na začiatku pravdepodobne áno. Potom vás však presadia k iným deťom, aby ste sa s nimi spoznali a mohli budovať ďalšie kamarátstva.

Nebojte sa spoznávať nových ľudí. Spočiatku to bude náročné, ale začať rozhovor nie je vôbec ťažké. Nikto vás nepohryzie pre otázky: Odkiaľ si? Čo rada robíš? Máš doma psa? Akú rozprávku máš najradšej? Je pravda, že odpovede môžu občas prísť ťažko a byť veľmi stručné. Skúste preto hovoriť trochu aj o sebe, aby ste uvoľnili atmosféru. Napríklad:

A: Ahoj, ty si Lenka, však? Odkiaľ si?

L: žiadna odpoveď

A: Ja sa volám Alenka a som z vedľajšej dediny a máme doma psa, volá sa Sky. To meno som mu dala ja, pretože moja obľúbená rozprávka je Labková patrola. Ty máš nejaké domáce zvieratko?

 

BUDE PANI UČITEĽKA NA NÁS MILÁ?

Bude. Pani učiteľky na prvom stupni sú veľmi milé. Samozrejme, také sú aj na druhom stupni aj na strednej škole, ale tam sa s vami a vy s nimi budete rozprávať už serióznejšie, dospeláckejšie. No nemôžete sa čudovať, ak na vás zvýši jedna z nich hlas. Keď budete robiť zle, je správne, že vás upozornia a ak budete robiť veľmi zle, je správne, že upozornia aj vašich rodičov napríklad poznámkou alebo správou v EduPage. Vtedy sa vám bude zdať, že milé vôbec nie sú. Ony to však robia, aby boli v škole zachované pravidlá a budova mohla spĺňať svoj účel prípravy detí do veľkého sveta.

 

AKÝ TO BUDE POCIT ROBIŤ SI DOMÁCE ÚLOHY AKO VEĽKÁČI?

Nebudem klamať, nič moc. Po čase si väčšina uvedomí, že domáce úlohy až taká sranda nie sú, i keď majú svoj opodstatnený dôvod. Ale na začiatku je to v pohode. Pri  ich vypracovávaní sa cítite, že ste o kúsok dospelejší. Trošku ťažšie to začne byť až na druhom stupni, no na to máte ešte čas. Dovtedy si na domáce úlohy zvyknete a určite pribúdajúca náročnosť a projekty nebude pre vás šok.

Uznávam, škola bola niekedy náročná, ale bola to hlavne sranda. Aj na hodinách aj na prestávkach, aj na aktivitách, ktoré chystajú pani učiteľky alebo iní žiaci.

 

No najviac sa mi na nej páčilo, že je to miesto, kde sa môžem pýtať. Budú vám to tam stále pripomínať: Ak nerozumiete, pýtajte sa! Možno budete mať niekedy pocit, že spolužiaci vašej zvedavosti nerozumejú, ale to nevadí. Vy ste v škole na to, aby ste učivo pochopili a ideálne si ho čo najdlhšie zapamätali. Ak sa preto budete potrebovať na niečo spýtať, tak do toho!

 

Autorka: Alica, študentka marketingovej komunikácie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Alkoholizmus

Photo by Bermix Studio on Unsplash Alkoholizmus alebo porucha spôsobená užívaním alkoholu Jednou z najrozšírenejších, ale aj najľahšie dostupnou psychoaktívnou látkou po celom svete, je