Čo je to SELF-EFFICACY alebo SEBA-ÚČINNOSŤ?

Photo by Zac Durant on unsplash.com

 

Je prekvapujúce ako rýchlo môže byť zlomená sebadôvera mladých ľudí. Jeden neúspech spôsobí ďalší a je ťažké napojiť sa späť na cestu za svojim cieľom. Koľko z nás si v náročnej situácii stále verí a myslí si, že to dokáže aj napriek prekážkam? Práve toto je dôvod prečo je self-efficacy alebo inak povedané seba-účinnosť tak dôležitá.

 

Termín self-efficacy (seba-účinnosť)

 

Viera vo vaše schopnosti je kľúčový faktor bez ktorého nebudete viesť úspešný život. Je to významný činiteľ pre ľudský vývin a správanie človeka. Ľudia prirodzene chcú mať kontrolu nad svojim životom.

 

Výskumy ukázali, že ľudia s nízkou vierou v seba samého sa ľahko vzdajú pri prvej prekážke na ceste za ich cieľom. Často sa náročným cieľom snažia vyhnúť úplne. Neveria si natoľko aby si mysleli, že dokážu prekážku prekonať a jedného dňa splniť stanovený cieľ.

 

Naopak jedinci, ktorí majú vyššiu vieru v seba tým ovplyvňujú svoju motiváciu a sú v dosahovaní cieľov vytrvalejší a úspešnejší. Náročnejšie úlohy pokladajú za stimulujúce výzvy a túžia po ich dosahovaní.

 

Môže sa presvedčenie o vlastných schopnostiach považovať za kauzálny faktor činnosti človeka? Aj takouto otázkou sa zaoberal Albert Bandura, zástanca behaviorálneho a kognitívneho prístupu. Psychológ a zároveň profesor psychológie, ktorý je tvorcom konceptu seba-účinnosti.

 

Teória seba-účinnosti (Albert Bandura)

 

Teória založená na zistení, že myšlienky, ktoré má človek o svojich schopnostiach sú rozhodujúce.

 

Ak je človek presvedčený, že má zručnosti, ktoré mu umožnia dosiahnuť vytýčený cieľ, je na ceste k úspechu. Albert Bandura sa domnieva, že táto viera vo veľkej miere ovplyvňuje motivačnú úroveň. Spája sa tak s pozitívnym myslením, menším stresom či úzkosťou.

„Sebadôvera nemusí nutne zaistiť úspech, ale nedôvera v seba plodí zlyhanie.”- Albert Bandura

 

Ako si vybudovať seba-účinnosť?

Presvedčenie o vlastnej účinnosti sa vytvára už v detstve ale nekončí tam. Pokračuje vo vývoji počas celého života na základe nových vedomostí, zručností a skúseností. Nikdy nie je neskoro začať si budovať silnejšiu seba-účinnosť.

 

Existujú 4 zdroje, ktoré zaručia jej efektívne budovanie:

 

  1. Pocit úspešnosti

Minulé skúsenosti sú najdôležitejším zdrojom informácii o našej činnosti. Pocit úspešnosti je nákazlivý. Zažijeme ho raz a chceme ho pocítiť opakovane. Periodické dosahovanie úspechu v určitých úlohách zvyšuje pozitívne hodnotenie seba samého a naopak opakované zlyhanie ho znižuje. Je dôležité si cestu za cieľom rozdeliť na menšie kroky. Vždy, keď jeden z nich splníme, pocítime úspech a ten nás bude následne motivovať ku dosiahnutiu ďalšieho.

 

  1. Skúsenosť alebo pozorovanie

Pozorovanie iných ľudí úspešne vykonávať určitú činnosť, spôsobí pocit, že aj my máme kapacitu a schopnosti aby sme dosiahli to isté. Človek ako spoločenský tvor sa inšpiruje ľuďmi okolo seba a začína veriť, že aj jeho úspech je možný.

 

  1. Povzbudenie

Spoločnosť považuje povzbudenie od druhých za „drahý tovar“. Niečo čo si nemôžete dovoliť až tak často, niečo výnimočné. Opak je pravdou! Práve povzbudenie od druhých je najväčším motivátorom. Pocit, že nás niekto vypočul, pochopil a ocenil nám pomôže zamerať sa na progres, ktorý robíme.

 

  1. Ovládanie negatívnych emócii

Negatívne emócie sú súčasťou náročnejších situácii a ide len o spôsob ako sa s nimi vieme vyrovnať. Silné emócie, stres a myšlienka na zlyhanie spôsobujú to, že sa nám náhle rozmýšľa a koná náročnejšie. Základom je len nájsť cestu ako sa s nimi vysporiadať a upokojiť ich.

 

„Či už si myslíte, že niečo dokážete, alebo si myslíte, že to nedokážete, v oboch prípadoch máte pravdu.” – Henry Ford

 

 

Dôvodom väčšiny zlyhaní je, že si ľudia dostatočne neveria a považujú to za nemožné. Ale sila viery a ľudskej mysle nemá mieru.

 

 

Autorka: Emma Švrková

 

Zdroje:

https://psychkont.osu.cz/fulltext/2011/Barinkova,Mesarosova_2011_2.pdf

https://www.apa.org/pi/aids/resources/education/self-efficacy

https://www.sciencedirect.com/topics/psychology/self-efficacy-theory

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.