MÁJ – LÁSKY ČAS

Photo by  Michael Fenton  on unsplash.com

 Hovoria, že najkrajšie a najsilnejšie lásky sa rodia v Máji. Láska, ktorá vznikla v tomto období bude navždy s nami.

 

Romantická láska, oslavovaná po celé veky ako jeden z najmocnejších zo všetkých afektívnych stavov. Láska je emocionálne najintenzívnejší vzťah medzi dvoma osobami. Pod pojmom láska, si nemusí každý myslieť to isté, čo my.

 

Pre niekoho láska môže byť čisto romantická, pre druhého človeka môže byť čisto sexuálna, pre niekoho láska znamená lásku k Bohu alebo ku členom rodiny.

 

Vo všetkých formách lásky je niečo spoločné, a to, že je to najmocnejšie, čo sme kedy cítili.

 

Tento druh lásky sa často opiera o akúsi chémiu – ten zvláštny pocit, keď máte v žalúdku motýle a nie je pre vás nič dôležitejšie, ako užívať si chvíle s človekom, s ktorým sa práve nachádzate.

 

U niektorých sa táto láska vyvinie z lásky na prvý pohľad, pri ktorej už od chvíle, keď sa jeden na druhého pozrie, vedia, že chcú byť s tým človekom. Uvidia toho druhého na konci miestnosti a cítia, že ten druhý človek je pre nich niečím výnimočný, nevedia čím, ale cítia to.

 

Práve sila tohto pocitu robí z lásky najsilnejšiu emóciu, ktorú väčšina z nás zažije.

 

Levine (1998) vo svojom výskumnom článku uvádza, že láska je v kultúre tak intenzívne oslavovaná, že len málo ľudí dokáže vyrastať bez toho, aby si to túžili uvedomiť.

 

Od lásky sa očakáva, že bude spájať vzájomný rešpekt, spoľahlivosť v správaní, potešenie jeden z druhého, sexuálnu vernosť, psychologickú intimitu a pohodlnú rovnováhu medzi individualitou a párom.

 

Podľa neho, partnerov si vyberáme s tichým zámerom sprevádzať nás, pomáhať, emocionálne stabilizovať a obohacovať nás, keď sa vyvíjame, dospievame a vyrovnávame sa s inými požiadavkami života.

 

Lear (1990) definuje lásku ako silu prírody, ktorá vytvára jednotu z dvoch jednotlivcov. Dáva dohromady naše osudy a zostáva životne dôležitá.

 

Lewis (1960) rozdelil lásku na štyri druhy:

  • Storge – náklonná láska, ktorá sa vyznačuje teplom, medziľudským komfortom a spokojnosťou zo spolunažívania, je to rodinná láska.
  • Philia – priateľstvo, je založené na spoločných záujmoch, postrehoch a vkuse, vyznačuje sa spoluprácou, vzájomným rešpektom a porozumením.
  • Charity – je nezištná láska bez očakávania odmeny, v ktorej človek chce pre milovaného len to najlepšie.
  • Eros – je krátkotrvajúci telesný sexuálny prvok lásky, ktorá sa vyznačuje idealizáciou milovanej osoby a jej duševným zaujatím.

 

Sternbegr (1988) na ilustráciu foriem lásky a ich vývoja použil tri prvky – vášeň, priateľstvo a záväzok.

  • Zamilovanosť, vášeň bez záväzkov alebo priateľstva.
  • Romantická láska, vášeň a priateľstvo.
  • Dokonalá láska, vášeň, priateľstvo a záväzok. Tento model je ideálnym začiatkom manželstva.
  • Spoločná láska, priateľstvo a záväzok. Tento model je ideálnym obrazom zrelej lásky.

Tieto štyri kategórie predstavujú ideálny vývoj lásky. Dokonalá láska je subjektívne veľmi krátka. Osobné,  medziľudské a vonkajšie faktory takmer vždy vytvárajú obmedzenia, ktoré oslabujú vášeň, priateľstvo a odhodlanie. Samozrejme tie isté faktory môžu naopak lásku aj posilniť.

 

Existuje hormón lásky? Pozrime sa na to.

 

„Cuddle Hormone“ alebo „Hormón Lásky“ objavil v roku 1835 taliansky vedec Nicholas Farraye.

 

Oxytocín je účinná molekula s jedinečným a nezvyčajne širokým profilom láskyplného zmyslu s biologickými a behaviorálnymi účinkami. Parmar a Malik (2017) opisujú, že oxytocín hrá dôležitú úlohu v romantickej láske ako hormón, ktorý podporuje maznanie sa medzi milencami a zvyšuje potešenie. Oxytocín je tiež spojený s pocitom blízkosti, keďže sa uvoľňuje prostredníctvom fyzického dotyku, vrátanie objímania sa.

 

Nebojte sa lásky, nebojte sa vyjadriť svoje pocity milovanej osobe. Využite čas a povedzte čo cítite. Život je príliš krátky na to, aby sme vyjadrenie lásky posúvali. Raz si budete spoločne myslieť na deň, kedy ste sa spoznali a navzájom si vyjadrili lásku.

 

„Miluješ, pretože miluješ. Pre lásku niet dôvodu.“

-Antoine de Saint-Exupéry

 

 

Autorka: Simonka

 

 

Použité zdroje

Lear, J. (1990). Love and its place in nature: A philosophical interpretation of Freudian psychoanalysis. New York: Farrar, Straus & Giroux.

Levine, S. B. (1998). Sexuality in mid-life. New York: Plenum.

Lewis, C. S. (1960). The four loves. New York: Harcourt Brace.

 

Pamar, P., & Malik, S. (2017). Oxytocin – The Hormone of Love. Journal od Pharmacy and Biological Science, 12 (6), 1 – 9.

 

Sternberg, R. J. (1988). A triangular theory of love: Intimacy, passion, and commitment.  New York: Basic.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.