Syndróm FOMO – čo to je? Ovplyvňuje aj vás?

Foto by OZ Inkluziv

 Syndróm FOMO (z angl. fear of missing out – strach z toho, že mi niečo unikne) sa najčastejšie objavuje u ľudí vo veku 18-30 rokov a ide o strach z premeškania v rôznych situáciách. Napríklad investor sa môže obávať, že príde o zisk, ak v konkrétnom okamihu neinvestuje do konkrétnej akcie. študentka chodí na každú párty, aby nepremeškala žiadnu zábavu alebo aj batoľa, ktoré nechce spať aby mu neušli pekné chvíľky s rodičmi.

 

Áno, tento fenomén sa môže týkať aj batoliat. Ako? Shawnee L. Baker hovorí, že FOMO je u batoliat bežné, a to v čase pred spaním. Majú pocit, že spánok je nuda a mama s otcom sú zábavnejší, boja sa, že niečo zmeškajú a tak spánok odmietajú.  Viac informácií nájdete napríklad v článku FOMO ovplyvňuje aj detský spánok.

 

V súčastnosti sa však FOMO najviac spája s používaním sociálnych sietí.

Aktuálne, keď sa deti zúčastňovali dištančného vzdelávania a moderné technológie sa používali viac ako inokedy, aj FOMO sa prejavuje častejšie.

 

A ako sa vlastne prejavuje?

 

Ide o strach, že sa napr. na sociálnych sieťach deje niečo úžasné, niečo čo nesmieme zmeškať. Spája sa aj s úzkosťou, že nám unikajú nové možnosti a príležitosti, že nebudeme v obraze.

 

Ďalšou emóciou je aj ľútosť alebo pocity viny, že robíme chybu a nie som v správnom čase na správnom mieste. Medzi prejavy tiež patrí netrpezlivosť, agresivita, búšenie srdca, zlá nálada alebo nerozhodnosť. Neustále kontrolujeme sociálne siete, prezeráme novinky, chceme mať neustály prehľad o tom, čo sa deje.

 

Ovplyvňuje to aj naše sebavedomie, keď každý deň vidíme fotky ostatných, ktoré sa nám zdajú lepšie ako tie naše. Paradoxne, strach, že nám niečo unikne, nás oberá o reálne spojenie s ľuďmi a aj o čas, ktorý by sme mohli venovať oddychu a bráni nám užívať si prítomnosť, či dosahovať naše ciele.

 Všetky tieto ukazovatele môžu spôsobovať aj problémy v školách.

  • Problémy s pozornosťou keď žiaci premýšľajú, čo pridajú na internet, či im odpísal kamarát, koľko likov na fotku dostali. Môžu byť „mysľou inde“.
  • Únava po prebdenej noci, kedy bezcieľne scrolujú nástenky kamarátov a sledujú aké majú Novinky.
  • Nepripravenosť na vyučovanie či podráždenosť na učiteľov a spolužiakov.
  • Problém môže byť aj pri nadväzovaní reálnych vzťahov, ak sa žiak sústredí viac na život na sociálnych sieťach.

 

 

FOMO sa môže objaviť či už u najmenších detí, žiakov ale aj u nás dospelých. V dobe sociálnych sietí sme naprogramovaní na neustále zdieľanie každého okamžiku. Zaplavuje nás túžba byť stredobodom pozornosti, vedieť o všetkom čo sa deje, chceme byť lepší ako ostatní, a preto potrebujeme sledovať ako na tom ostatní sú.

 

Ale naozaj sa naša hodnota odvíja od toho čo si myslia ostatní? Od toho čo ostatní majú a my nie?

 

Buďme JOMO!

 

Buďme viac JOMO! (z angl. joy of missing out). Spokojní s tým, kde sa v živote nachádzame, neporovnávajme svoje životy s ostatnými, vážme si medziľudské vzťahy, naučme sa hovoriť „nie“ a dovoľme si prežívať emócie. Pozitívne aj negatívne. Žime viac v prítomnosti a naučme sa spomaliť.

 

….koľkokrát ste dnes skontrolovali sociálne siete vy? 🙂

 

 

Videá:

FOMO – TEDxUNC Bobby Mook  https://www.youtube.com/watch?v=1mZAQC9djPE

 

FOMO: Our relationship with social media https://www.youtube.com/watch?v=q5zv9_ZgYoQ

 

What will we truly miss? https://www.youtube.com/watch?v=6jX9ANAgVuY

 

Zdroje:

https://www.univision.com/papas-y-mamas-en/babies/dealing-with-fomo-when-your-kid-wont-sleep

 

https://eduworld.sk/cd/marcela-kozejova-palkechova/8144/fomo-ovplyvnuje-aj-detsky-spanok

 

https://bezpecnenanete.eset.com/sk/it-bezpecnost/psychologicka-porovnavat-sa-s-obrazom-na-socialnych-sietach-je-ako-neustale-sa-porovnavat-s-vrcholovymi-vykonmi/

 

https://www.e-bezpeci.cz/index.php/temata/dali-rizika/1229-co-je-syndrom-fomo

 

Role fotografií jedla na Instagrame – Sabina Bednářová – https://theses.cz/id/w4zeh7/zaverecna_prace.pdf

 

Život bez sociálnych sietí – Petra Vladíková http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/45107/vlad%c3%adkov%c3%a1_2019_dp.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 

JOMO: The joy of missing out https://www.psychologytoday.com/us/blog/happiness-is-state-mind/201807/jomo-the-joy-missing-out

 

 

Autor: Petra Gogoláková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.

Prečo je tak dôležitá hra pre naše deti?

Photo by  Markus Spiske on unsplash.co  Na jednej strane, od detských klinických a školských psychológov môžeme počuť o nevyhnutnosti a dôležitosti podnetného prostredia pre zdravý vývoj detí.