BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com

Maturantka maturantom

Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom. Nechce sa mi spomínať na nepríjemné dva roky, ktoré sa doteraz cítim, akoby som ich stratila. Nebaví ma dookola cítiť dôsledky, napriek tomu, že by som sa najradšej cítila už konečne voľná.

Bohužiaľ, ako tohtoročná maturantka som pandémiu stále cítila na krku. Bolo mi ľúto mojich rovesníkov, ktorých takisto zasiahla – spoločne sme strávili prvý aj druhý ročník v online prepojení, mnohí až tesne do maturít doberali nielen učivo, ale aj skúsenosti, ktoré nebolo kedy nabrať.

A už čoskoro nás vypľujú von, do sveta… A čo potom?

Stále je pre mňa trochu zvláštne, keď si spomeniem, koľko to vlastne mám rokov, vždy sa mi zdá, že je to nejako priveľa, že jeden alebo dva sa kdesi stratili, akosi mi vypadli z pamäti, omylom som na nich zabudla.

Viem, že pre mnohých z nás bude ťažká nielen maturita, ale aj následná integrácia do dospelého sveta. Máme pocit, že sme stále nedobehli, čo sme mali, či už to bolo maturitné učivo, skúsenosti v živote, vzťahy, kariérne plány, vyhliadky do budúcnosti, maturitné prihlášky a pod.

Myslím si, že po tom, čo sme zažili, je však úplne v poriadku byť zmätení až po uši. Bolo by to aj bez karantény, pravdaže. Zaslúžime si všetci potľapanie po pleci, a mnoho viac za to, čo sme zvládli a stále zvládame. Áno, mnohí ešte stále celkom nedobehli, čo bolo zameškané. A možno majú pocit, že strácajú stále čas. Pravda je ale taká, že je v poriadku to, keď sa dlho spamätávame z toho, čo sme zažili, zmixovaného s maturitným stesom a ktovie s čím všetkým.

Zatvorili sme sa do izieb ako deti, a zrazu bum… Dospelý človek.

Preto by som chcela povedať – je skvelé, že to zvládame a posúvame sa naďalej, hoci možno teraz taký pocit nemáme. Rovnako je dôležité, dovoliť si vydýchnuť a oddýchnuť po maturitách, a pamätať na to, že akokoľvek vystrašení z budúcnosti sme, je v poriadku báť sa, ale je dôležité užívať si to, že sme (aspoň sčasti) aj konečne voľní.

 

Autorka: Anička Semková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

Prečo je tak dôležitá hra pre naše deti?

Photo by  Markus Spiske on unsplash.co  Na jednej strane, od detských klinických a školských psychológov môžeme počuť o nevyhnutnosti a dôležitosti podnetného prostredia pre zdravý vývoj detí.