Photo by Andrei Panfiloiu on unsplash.com
Vo väčšine prípadov je úzkosť u detí krátkodobá. Niektoré deti prežívajú úzkosť intenzívnejšie a častejšie ako iné deti. Vaše dieťa môže mať úzkostnú poruchu, ak:
- ich úzkostné pocity nezmiznú, pretrvávajú
- ich úzkosť sa zdá byť neprimeraná situácii
- začínajú sa vyhýbať určitým miestam alebo ľuďom
Panická porucha, ako ju spoznám?
Panická porucha je špecifický druh úzkostnej poruchy. Deti s panickou poruchou majú náhle záchvaty úzkosti, ktoré prichádzajú s intenzívnymi pocitmi hrôzy a fyzickými príznakmi, ktoré sú veľmi podobné infarktu (preto ľudia zažívajúci panickú poruchu sa obávajú infarktu). Tieto epizódy sa nazývajú panické záchvaty. Niekedy môže mať dieťa pocit, že práve umiera počas panického záchvatu, kvôli somatickým prejavom.
Záchvaty paniky zahŕňajú silnú túžbu čím skôr uniknúť zo situácie, v ktorej sa nachádzajú, aby panika zmizla. Deti s panickou poruchou sa často vyhýbajú miestam, kde panický záchvat už zažili. Panická porucha je zriedkavá u malých detí, ale sčasti sa začína v období dospievania.
Aké príznaky môže mať panická porucha?
- Úzkostné záchvaty, ktoré prichádzajú s intenzívnymi fyzickými príznakmi, vrátane búšiaceho srdca, bolesti na hrudníku, problémy s dýchaním, závraty, nevoľnosť, atď.,
- náhly a silný strach zo smrti alebo straty kontroly,
- pocit, že svet nie je skutočný,
- silná túžba uniknúť odkiaľkoľvek,
- vyhýbanie sa miestam, kde mali v minulosti záchvaty paniky, alebo miestam, z ktorých by bolo ťažké uniknúť, ako sú davy ľudí alebo uzavreté priestory, atď.
Klinický obraz panickej poruchy:
- rýchly nástup extrémnej úzkosti a rýchle odznenie
- neprítomnosť fóbického podnetu
- panika prevádzaná somatickými príznakmi
- vznik anticipačnej úzkosti
Aké somatické príznaky sprevádzajú panickú poruchu?
- Tachykardia,
- Tachypnoe,
- Sčervenanie,
- Pocity „mrazenia“,
- Návaly horúčav,
- Pocity na odpadnutie,
- Potenie,
- Hyperventilácia,
- Celkový tras,
- Pocit straty kontroly, atď.
Terapie aplikované pri panickej poruche:
Pre deti s panickou poruchou sú k dispozícii veľmi účinné terapie. Používa sa psychofarmakologická liečba podávaním liekov na redukciu úzkosti. Kognitívno behaviorálna terapie (KBT) je zameraná na zmiernenie strachu/úzkosti, ktorý spôsobuje, že sa deti vyhýbajú situáciám, ktoré im pripomínajú záchvaty paniky. Panika je podľa psychoanalytikov chápaná ako dôsledok vytesnených nespracovaných konfliktov. Panická porucha sa dá spracovávať aj v rámci rodinnej terapie.
Čo robiť, ak moja dieťa má panický atak?
- Sústreďte sa spolu na dýchanie – brušné dýchanie je veľmi upokojujúce a pomáha nám vtiahnuť kyslík hlboko do pľúc. Položte ruku na brucho, 5x sa nadýchnite zhlboka, následne vdychujte vzduch 5 sekúnd nosom a vydýchnite vzduch 5 sekúnd ústami.
- Vytvorte bezpečie pre dieťa – ak vaše dieťa pociťuje v danej situácii paniku, povedzte mu, aby našiel priestor, kde sa môže pokojne vydýchať a usporiadať si svoje myšlienky. Môže to byť fyzický priestor, ktorý poznajú (napr. detská izba) alebo imaginárny priestor – aby si predstavilo dieťa miesto, kde je pokoj. Pomôžte im používať zmysly, lebo nám pomáhajú vyrovnať sa s pocitmi paniky, úzkosti a stresu. Požiadajte svoje dieťa, aby sa pohodlne posadilo a pomaly dýchalo a vydychovalo. Potom ich požiadajte, aby vymenovali nejaké veci, napríklad: 4 veci, ktoré vidia – 3 veci, ktoré počujú – 2 veci, ktoré cítia – 1 vec, ktorú môžu ochutnať.
Hlavné je, aby ste vytvorili vášmu dieťaťu pokoj a porozumenie. Nemusí nám byť jasné, čo prežíva človek pri panickej poruche, ale pre neho to môže byť jeden z najhorších zážitkov. Skúste spoločne usporiadať myšlienky, zapájajte všetky zmysly, naučte sa zvládať tieto situácie a nebojte sa vyhľadať si odbornú pomoc.
Autorka: Simona Gécziová
Použité zdroje
American Academy of Child and Adolescent Psychiatry (2017). Panic Disorder In Children And Adolescents. Dostupné na: https://www.aacap.org/AACAP/Families_and_Youth/Facts_for_Families/FFF-Guide/Panic-Disorder-In-Children-And-Adolescents-050.aspx
Child Mind Institute (2023). Quick Guide to Panic Disorder. Dostupné na: https://childmind.org/guide/quick-guide-to-panic-disorder/
Reynold, S., Wilson, Ch., Austin, J., Hooper, L. (2012). Effects of psychotherapy for anxiety in children and adolescents: A meta-analytic review. Clinical Psychology Review, 32(4), 251-262.4O
UNICEF. What are panic attacks? Dostupné na: https://www.unicef.org/parenting/mental-health/what-are-panic-attacks