Ak nie ste Herkules ani Terminátor…

Foto by Vanesa Šuhajdová

Ak nie ste Herkules alebo Terminátor, pravdepodobne niekedy zažijete ťažké chvíle, s ktorými si nebudete vedieť poradiť sami. Občas nás potrápia smutné myšlienky, úzkosti či neúspechy. Môžeme mať pocit, že sa nevieme sústrediť, zapamätať si naučené veci na písomku alebo je už toho na nás veľa a nedarí sa nám večer zaspať. Možno sa nevyznáme vo svojich citoch k druhému človeku alebo nás jeho správanie zraňuje. Pripustiť si, že súčasťou našich dní sú aj zlé veci, patrí k odolnosti človeka. Povzbudzujúce je poznanie, že odolnosť je možné budovať.

S nepríjemnými stavmi a pocitmi bojuje každý, aj o tom je život. S niektorými dokážu pomôcť rodičia alebo kamaráti, s inými psychológovia. Prvým krokom na ceste k lepšiemu životu je rozhodnutie požiadať druhého o pomoc. A kým sa teda ráno zobudíte s vedomím, že ťažké chvíle sú za vami, zvládli ste ich a idete ďalej, sme tu pre vás my, školskí psychológovia a psychologičky.

Prečo by ste mali zaklopať práve na dvere školského psychológa?

  • Pretože psychológ je v škole pre vás. Ako odborný zamestnanec je pripravený podať vám pomocnú ruku.
  • Pretože je prvým kontaktom, s ktorým sa môžete porozprávať o svojich výzvach, zveriť sa mu bez obáv z hodnotenia so svojimi pocitmi, myšlienkami a strachmi.
  • Pretože vás vypočuje. Tým, že niekomu porozprávate o bolesti na duši alebo balvane uviazanom na krku, sa vám uľaví.
  • Pretože školský psychológ bude vaším sprievodcom v procese zmeny.

A predovšetkým, máte právo ho vyhľadať!

Každá škola má svoje vnútorné pravidlá, no vo všeobecnosti máte právo na konzultáciu (rozhovor) kedykoľvek v rámci vyučovania, samozrejme, po dohode so školským psychológom vo vašej škole. Na druhej strane, aj psychológ má práva, napríklad nahliadnuť do rozvrhu a ubezpečiť sa, že návštevy uňho nie sú vašou zámienkou na „úteky“ z hodín.

Na prvú návštevu nepotrebujete informovaný súhlas rodiča. Ten budete potrebovať, ak sa vaše stretnutia budú konať pravidelne a dlhšiu dobu. No o formalitách vám určite povie konkrétny odborník.

Hovorí sa klopte a bude vám otvorené.  Požiadať o pomoc je prejavom statočnosti. Buďte aj vy jednými z tých statočných a nebojte sa zaklopať na dvere, za ktorými nájdete pochopenie a prijatie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.