Photo by William Hook on unsplash.com
1. Nepanikár
Nepanikár je česká aplikácia pre pomoc a podporu duševného zdravia. Dostupné je v desiatich jazykoch, a aj v slovenčine. Obsahuje sedem módov, ktoré sú zamerané najmä na akútnu pomoc používateľovi v momente ťažkého stavu. V móde depresia môže používateľ využiť sekciu “Čo mi môže pomôcť”, kde dostane jednoduché a priamočiare tipy, ktoré môžu jeho aktuálnemu stavu pomôcť, tiež sekciu “Plánovanie aktivít”, kde si môže vytvoriť jednoduchý list vecí, ktoré bude robiť, sekciu “Čo ma potešilo” môže využiť na spísanie toho, čo mu dnes prinieslo radosť a sekcia “Moje úspechy mu pripomína predošlé pozitívne úsilie a úspechy.
V móde úzkosť a panika takisto nájdeme tipy, čo robiť počas úzkosti, dychové cvičenia a relaxácia a tiež hry a matematické príklady na rozptýlenie a upokojenie.
Chcem si ublížiť je mód, ktorý sa venuje akútnej potrebe sebapoškodzovania. Cez záchranný plán a časovač vydržania, dychové cvičenia a iné aktivity môže svojmu používateľovi pomôcť vtedy, keď inú pomoc nájsť v danom momente nevie.
Podobne funguje aj mód Myšlienky na samovraždu so záchranným plánom, dychovými cvičeniami a dôvodmi prečo nie.
Dôležitým módom je aj mód venovaný poruchám príjmu potravy. Obsahuje tipy, úlohy, ukážky jedálničkov, odvedenie pozornosti a tiež kontakty na pomoc, ktorým je zároveň venovaný aj celý jeden mód – ten posledný.
Čaro aplikácie je v tom, že pokrýva situácie a stavy, v ktorých je ťažké dostať sa k akútnej pomoci a často bývajú kľúčovými. K tomu dopomáha aj veľmi jednoduchý a priamočiary dizajn.
2. Calmio
Mnohé aplikácie venujúce sa duševnému zdraviu tak robia prostredníctvom meditácií a dychových cvičení. Tým sa používateľ venuje za počúvania nahrávky rozprávaných inštrukcií. Na Slovensku a v Česku je však týchto prostriedkov oveľa menej ako v angličtine. Jedným z nich je Calmio.
Táto aplikácia ponúka meditácie v českom jazyku. Jej veľkou nevýhodou je však to, že je z veľkej časti platená, okrem pár základných meditácií. Je teda na väčšom zvážení, či za to stojí. Na prvých pár meditácií však stačí iba stiahnutie aplikácie.
Napriek mnohým lacnejším anglickým možnostiam je teda Calmio stále dobrou aplikáciou najmä pre tých, ktorí už majú skúsenosti s meditáciou a vedia, že im to za to stojí alebo pre tých, ktorý si kvôli jazykovým zdatnostiam nevedia nájsť vhodnú aplikáciu pre nich.
3. Pixels
Pixels je jednoduchou aplikáciou na zaznamenávanie každodennej nálady používateľa. Každý deň vie urobiť niečo podobné denníkovému záznamu, do ktorého vie pridať viacero informácií o svojom dni.
Prvou a tou hlavnou je výber jednej z piatich farieb spektra, ktoré vyjadrujú náladu toho dňa. Možné je tiež pridať niekoľko tagov/štítkov dňa, ktoré bližšie popisujú konkrétne pocity daného dňa. A ku každému dňu je tiež možné pridať aj krátky slovný popis.
Peknou myšlienkou Pixels je jednoduchosť záznamov a tiež myšlienka mať celý rok jednoducho zaznamenaný pomocou pixelov – jeden deň, jeden pixel.
4. Medito
Medito, podobne ako Calmio, poskytuje nahrávky meditácii, Medito ich však poskytuje v angličtine a zadarmo. Môže byť preto dobrou alternatívou pre začiatočníkov, ktorí vedia dobre po anglicky. Všetko je prehľadne zoradené a jednoduché na používanie, aj keď používateľ na začiatku vôbec nevie, čo má čakať.
Bonusy: Kogito a “oh no im havin a bad thought”
V rámci článku sme si pre vás pripravili ešte dve bonusové aplikácie.
Prvou z nich je Kogito, česká aplikácia pomáhajúca ženám na materskej s úzkosťami a depresiou. Vznikla v spolupráci s národným ústavom duševného zdravia a využíva aj techniky a prvky z kognitívno-behaviorálnej terapie.
A druhou nie je celkom aplikácia, ale webstránka s názvom “oh no im havin a bad thought” (ó nie mám zlú myšlienku) na stránke https://rosepina.github.io/ohno/index.html . Pokiaľ sa niekedy budete cítiť zle do takej miery, že nebudete tušiť, čo so sebou a budete jednoducho potrebovať nápady, čo robiť, aby vám bolo aspoň o trochu lepšie – presne s tými vie táto webstránka pomôcť.
Autorka: Anička – študentka strednej školy