BLOG: Čo sa odo mňa vlastne očakáva vo vzťahu?

Photo by Becca Tapert on unsplash.com

Romantické vzťahy sú veľmi podstatnou súčasťou celkového vývinu jedinca v pubertálnom a adolescentnom období. Štúdie ukazujú, že zhruba dve tretiny jedincov malo pohlavný styk ešte pred ukončením strednej školy (Centers for Disease Control and Prevention. Youth risk behavior surveillance—United States, 2013).

 

Častokrát zahŕňajú okrem silných emocionálnych väzieb aj objavovanie svojej sexuality a prvé sexuálne zážitky. Tieto skúsenosti sú spojené s tým, ako mladiství vnímajú svoj vzhľad, s vývinom nezávislosti, potrebou súkromia a vytvárania identity.

 

To, že od nás niekto niečo očakáva, neznamená, že tieto očakávania musia byť naplnené. Obzvlášť ak sa to týka lásky, vzťahov a toho, ako a či chceme prejavovať fyzickú náklonnosť k niekomu inému. Každý človek dozrieva iným spôsobom, inou rýchlosťou. Niekto, už od mala sníva o vlastnej rodine, vysnenej svadbe a milujúcom partnerovi, no iní majú inak nastavené priority. Možno sa chcú sústrediť na školu, prácu, koníčky či priateľov.

 

A čo ak už sme vo vzťahu? Čo sú naše “povinnosti” ako priateľa/priateľky? Odpoveď je jednoduchá. Nič. Vo vzťahu by nikdy nič nemala byť povinnosť.

 

 Človek by nemal byť nútený do niečoho čo nechce. Ak sa stane, že máte pocit, že vaša polovička nespĺňa to, čo by ste od jedinca s touto rolou očakávali, môžete sa o tom porozprávať ale nemôžete ju do ničoho nútiť. Stojte si za tým, čo považujete za podstatné. Ak chcete počkať, počkajte.

 

AK TEJ OSOBE NA VÁS SKUTOČNE ZÁLEŽÍ, POČKÁ S VAMI, AK NIE, TAK SI UŽ LEN MUSÍTE PRIPUSTIŤ, ŽE VÁM TO SKRÁTKA NEBOLO SÚDENÉ.

Akceptovanie lásky

            Akceptovať ten fakt, že ma niekto miluje nemusí byť zrovna najľahšia záležitosť. Mnohí sa ešte nikdy poriadne necítili lásku od niekoho iného, nakoľko nemusia pochádzať z najlepších rodinných pomerov.

 

            Možno najťažším krokom v tomto celom je naučiť sa milovať samého seba. So všetkým s čím prichádzate. To neznamená, že na sebe máte prestať pracovať, práve naopak. Sebaláska ide ruka v ruke i so sebazdokonalovaním a robením vecí pre svoje potešenie.

A dôvod prečo je to potrebné?

Ak nebudete ľúbiť samého seba, nikdy si nepripustíte, že by vás skutočne mohol ľúbiť niekto iný. To môže vo vzťahu vytvárať problémy, zbytočné hádky a zvady.

 

Komunikácia je cestou k úspechu. S partnerom sa musíte porozprávať nielen o tom, čo od seba navzájom očakávate, aké sú vaše hranice ale i o tom, ako prejavujete lásku a prijímate lásku, nakoľko existuje niekoľko typov. Doktor Gary Chapman ich rozdelil až do 5 kategórií:

 

  1. slová uistenia,
  2. pozornosť,
  3. prijímanie darov,
  4. skutky služby a
  5. fyzický dotyk.

Prvý sex

V akom veku je vhodné mať prvý sex? Po akej dlhej dobe vo vzťahu, by som mal/a mať sex? Na tieto otázky existuje viacmenej rovnaká odpoveď.

 

Sú to veľmi subjektívne témy a skutočne záleží iba na tom, ako sa jedinec cíti. Chcete to mať vo vzťahu, prísť o to s dobrým kamarátom, či si počkať až na svadobnú noc… o tom, kedy, ako a s kým sa rozhodnete mať prvú súlož rozhodujete iba vy.

 

Ideálne by bolo, ak by obaja partneri mali nad 15 rokov a najmä to, aby používali ochranu. Získate ju všade. Verte, že ak si myslíte, že balíček kondómov je drahý, tak starostlivosť o ratolesť, či nebodaj potrat je drahšia záležitosť. Nemusíte sa ani hanbiť to ísť kúpiť. Tým predavačkám je skutočne jedno, čo si kupujete.

 

Nikdy sa nenechajte niekým nútiť do niečoho, čo sami nechcete a načo sa necítite ale zároveň sa ani nemusíte báť experimentovať a objavovať ak nato máte vek.

 

Dospievanie je veľmi emocionálne obdobie, obdobie, kedy neustále zažívame niečo nové, s niekým novým. Je normálne a bežné zamilovať sa, mať vzťah a prvé sexuálne zážitky ideálne s ochranou. Nebojte sa objavovať nové zákutia života, ktoré ste ešte predtým neprebádali.

 

Autorka: Veronika

 

Zdroje

https://lekar.sk/clanok/aky-je-to-zdravy-sex

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5546176/#R43

https://thoughtcatalog.com/nicole-tarkoff/2016/03/8-real-ways-to-allow-someone-to-love-you/

https://en.wikipedia.org/wiki/Gary_Chapman_(author)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.