BLOG: Letné festivaly – ako si ich užiť aj bez omamných látok a alkoholu (alebo aspoň  v rozumnej miere)

Letné slnečné lúče lákajú von asi každého a mnohí z nás si robíme plány na leto už niekoľko mesiacov vopred.

Niektorých lákajú horúce dni strávené pri vode, iní si už chystajú športové oblečenie a vyberajú, ktoré turistické chodníky oprášia tento rok.

A potom sú tu tí, ktorí sa už nevedia dočkať letných festivalov plných hudby, ľudí a niekoľkodňovej zábavy.

Asi netreba spomínať to more chladeného piva a iných lákavých farebných aj bezfarebných alkoholických nápojov (a ďalších omamných látok), ktoré sú veľkým pokušením najmä pre mladých ľudí.

Pre mnohých mladých je festival miestom, kde sú mimo kontroly svojich rodičov, kde sa ľahko nechajú ovplyvniť „davom“ a s úmyslom užiť si tak zábavu ešte viac, si často nakoniec pamätajú sotva prvý festivalový deň.

V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsim dať zopár tipov, ako si užiť festival aj BEZ ALKOHOLU (alebo aspoň v rozumnej miere) a iných omamných látok.

V prvom rade netreba zabúdať, že aj na festivaloch platí pravidlo zákazu konzumovania alkoholu osobám mladším ako 18 rokov.

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že veď, kto na to príde, že ste si vypili, hoci máte len 17 rokov, stať sa môže všeličo, od úrazov až po obvinenie z výtržnosti – pretože pod vplyvom alkoholu môžete stratiť zábrany a urobiť niečo, čo by ste za triezva neurobili. V takýchto prípadoch hrozí, že dôjde k vyšetrovaniu nie len vás, ale aj vašich rodičov. Určite to za tých niekoľko pohárov piva nestojí (to platí samozrejme aj pre iné omamné látky).

Ak už máte 18 rokov, nikto vám nezakazuje dopriať si na festivale nejaký ten chladený alkoholický nápoj. Avšak ak si chcete festival naozaj užiť a zapamätať celý, netreba zabúdať na zopár užitočných rád:

  1. NEPI NA PRÁZDNY ŽALÚDOK

Základné pravidlo znie: nepite na prázdny žalúdok. Nezabúdajte taktiež na to, že vysoké teploty a slnečné lúče urýchlia nástup účinkov alkoholu a vám sa môže stať, že ich ucítite už po jednom pohári. Doprajte si radšej medzi jednotlivými pohármi dostatok času na jedlo, pitný režim, užívajte si koncerty obľúbených interpretov a úžasnú atmosféru.

  1. SPOLOČENSKÉ HRY

Ak zostávate na festivale stanovať s priateľmi, určite si so sebou vezmite spoločenské hry, pri ktorých sa zabavíte aj s minimálnym množstvom alkoholu v krvi a večer vám tak zbehne rýchlejšie. A určite to ráno neoľutujete. 🙂

  1. OBMEDZENÉ MNOŽSTVO PEŇAZÍ

Ak si chcete predsa len poistiť to, že to s alkoholom nepreženiete, vezmite si na festival len určité množstvo peňazí. Na mnohých festivaloch platíte žetónmi, ktoré získate výmenou za hotovosť, takže bankomatové karty sú zbytočné. Dohodnite sa aj s priateľmi na sume, ktorú si vezmete so sebou a rozumne si ju rozložte – alkohol v rozumnej miere, jedlo, prípadne nejaké suveníry.

A v neposlednom rade – nezabúdajte, kvôli čomu ste na festival prišli. Dúfam, že je to hlavne kvôli času, ktorý strávite s priateľmi a spoločne si užijete obľúbenú hudbu a získate nové zážitky, na ktoré budete radi spomínať.

Zopár tipov na zaujímavé letné festivaly na Slovensku:

Folklórny festival Východná, Pohoda, Hip Hop žije, benefičný festival Punkáči deťom, Grape, Uprising (reggae festival), multižánrový Dobrý festival.

 

Autorka: Táni

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.