BLOG: Ako budovať prvý vzťah?

Photo by  Scott Broome on unsplash.com

                                                   

Aj vy máte pocit, že s príchodom jari  máme akosi všetci viac energie? Vonku všetko kvitne a po dlhej zime tu máme slnečný máj, ktorý bude už navždy spätý s láskou. Vzťahy patria do nášho každodenného života a počas štúdia na strednej škole spoznávame ako fungujú. Zažívame prvé lásky aj sklamania z nej. Hľadáme ideál, ktorý neexistuje. Čo by malo byť v partnerskom vzťahu dôležité a na čom sa oplatí pracovať si rozoberieme v tomto krátkom článku!

Ak by som mala nejako definovať tento pojem, tak ide o interakciu dvoch osôb,  kde dochádza k neustálemu prelínaniu ich osobných cieľov,  prianí, minulostí , ale aj predstáv o budúcnosti.

Nech už hovoríme o vzťahoch rodinných, partnerských alebo kamarátskych, každý z nich potrebuje to, aby sme sa im venovali naozaj naplno a starali sa o nich. Hovorí sa, že nič nie je v živote zadarmo a ani k fungujúcim vzťahom sa nedopracujeme tak, že na nich budeme čakať.

Prvým problémom všetkých vzťahov je to, že každý z nás má určité predstavy, ako by sa ľudia mali správať a čo je vlastne ´´ normálne´´.

Tieto naše predstavy si so sebou nesieme už z nášho detstva- často od rodičov…  od našich priateľov, od  vzorov, ktoré máme.

Láska sa skrýva v detailoch a na to často v každodennom živote zabúdame. 

Ako budovať zdravý vzťah? Skúste mať na mysli týchto zopár bodov!

  1. Komunikácia– je to základná zložka každého vzťahu. Úprimnosťou a priamosťou nie vždy predídeme konfliktom, ale komunikácia nám pomôže ich aj vyriešiť. Ak sa prestanete spolu rozprávať, vedie to k ochladeniu vzťahu a tým aj vašich citov.
  2. Trávenie spoločného času– dôležité je nájsť si niečo, čo vás spoločne baví a napĺňa. Mal by byť plný zábavy a prekvapeniaJ
  3. Dávaj a prijímaj- Dôležité je naučiť sa robiť kompromis, bez neho to totiž naozaj nemôže fungovať. Rozoznajte vaše potreby, ale taktiež potreby partnera/ partnerky. Obaja musia cítiť uspokojenie a pocit, že im vzťah niečo dáva.
  4. Nič nepôjde bez problémov. Čakajte vo vašom vzťahu lepšie aj horšie obdobie. Každý z nás rieši svoje osobné problémy, ktoré sa môžu preniesť aj do vzťahu. Buďte trpezliví, citlivo vnímajte problémy partnera a vnášajte do vzťahu pokoj a stabilitu.
  5. Maj čas aj sám pre seba. Sebarealizácia je rovnako dôležitá, nezabúdajte na to. Udržiavanie kamarátstiev a záľub je prirodzenou súčasťou nášho života. Preto sa venujme ich rozvoju a sebapoznaniu. Vzťah k sebe je predsa rovnako dôležitý.

 

       Tak ako si  školské povinnosti vyžadujú náš čas, naše chcenie a húževnatosť…., ani dobrý vzťah      nevybudujeme bez našej každodennej investície.

 

Mgr. Daniela Rozkošová- školská psychologička ( SPŠ dopravná, Hlavná 113, Košice)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Ako vyjadriť lásku svojmu dieťaťu?

Photo by Bruno Nascimento on unsplash.com Čím sú deti staršie, tým majú rodičia  častejšie pocit, že netušia, o čom hovoria. Môže to byť aj naopak? Komunikujú

Výhody prírody pre naše duševné zdravie

Photo by  David Marcu on unsplash.com Trávenie času na čerstvom vzduchu alebo vnášanie prírody do vášho každodenného života môže byť prospešné pre našu duševnú aj fyzickú

Ranné rituály

Photo by Julian Hochgesang on unsplash.com Rituály sú ako kotvy. Nie že by nás držali na jednom mieste ako skutočná kotva. Skôr nás ukotvujú emocionálne.