BLOG: Ako budovať prvý vzťah?

Photo by  Scott Broome on unsplash.com

                                                   

Aj vy máte pocit, že s príchodom jari  máme akosi všetci viac energie? Vonku všetko kvitne a po dlhej zime tu máme slnečný máj, ktorý bude už navždy spätý s láskou. Vzťahy patria do nášho každodenného života a počas štúdia na strednej škole spoznávame ako fungujú. Zažívame prvé lásky aj sklamania z nej. Hľadáme ideál, ktorý neexistuje. Čo by malo byť v partnerskom vzťahu dôležité a na čom sa oplatí pracovať si rozoberieme v tomto krátkom článku!

Ak by som mala nejako definovať tento pojem, tak ide o interakciu dvoch osôb,  kde dochádza k neustálemu prelínaniu ich osobných cieľov,  prianí, minulostí , ale aj predstáv o budúcnosti.

Nech už hovoríme o vzťahoch rodinných, partnerských alebo kamarátskych, každý z nich potrebuje to, aby sme sa im venovali naozaj naplno a starali sa o nich. Hovorí sa, že nič nie je v živote zadarmo a ani k fungujúcim vzťahom sa nedopracujeme tak, že na nich budeme čakať.

Prvým problémom všetkých vzťahov je to, že každý z nás má určité predstavy, ako by sa ľudia mali správať a čo je vlastne ´´ normálne´´.

Tieto naše predstavy si so sebou nesieme už z nášho detstva- často od rodičov…  od našich priateľov, od  vzorov, ktoré máme.

Láska sa skrýva v detailoch a na to často v každodennom živote zabúdame. 

Ako budovať zdravý vzťah? Skúste mať na mysli týchto zopár bodov!

  1. Komunikácia– je to základná zložka každého vzťahu. Úprimnosťou a priamosťou nie vždy predídeme konfliktom, ale komunikácia nám pomôže ich aj vyriešiť. Ak sa prestanete spolu rozprávať, vedie to k ochladeniu vzťahu a tým aj vašich citov.
  2. Trávenie spoločného času– dôležité je nájsť si niečo, čo vás spoločne baví a napĺňa. Mal by byť plný zábavy a prekvapeniaJ
  3. Dávaj a prijímaj- Dôležité je naučiť sa robiť kompromis, bez neho to totiž naozaj nemôže fungovať. Rozoznajte vaše potreby, ale taktiež potreby partnera/ partnerky. Obaja musia cítiť uspokojenie a pocit, že im vzťah niečo dáva.
  4. Nič nepôjde bez problémov. Čakajte vo vašom vzťahu lepšie aj horšie obdobie. Každý z nás rieši svoje osobné problémy, ktoré sa môžu preniesť aj do vzťahu. Buďte trpezliví, citlivo vnímajte problémy partnera a vnášajte do vzťahu pokoj a stabilitu.
  5. Maj čas aj sám pre seba. Sebarealizácia je rovnako dôležitá, nezabúdajte na to. Udržiavanie kamarátstiev a záľub je prirodzenou súčasťou nášho života. Preto sa venujme ich rozvoju a sebapoznaniu. Vzťah k sebe je predsa rovnako dôležitý.

 

       Tak ako si  školské povinnosti vyžadujú náš čas, naše chcenie a húževnatosť…., ani dobrý vzťah      nevybudujeme bez našej každodennej investície.

 

Mgr. Daniela Rozkošová- školská psychologička ( SPŠ dopravná, Hlavná 113, Košice)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.