Ako postupovať v prípade, že moje dieťa je obeťou kyberšikany

Photo by Nahel Abdul Hadi on unsplash.com

 

Technologické možnosti a ich dostupnosť priniesli so sebou aj neželanú skutočnosť. Kyberšikanu. Pojem, ktorý spája šikanu s online prostredím. Aby to nebolo také jednoduché, pandémia spôsobila, že všetci sme viac izolovaní. Pre deti a ich rodičov to môže byť o to náročnejšie, keďže sú nútení tráviť viac času na internete. Otázkou je, ako ochrániť dieťa pred nežiadúcimi vplyvmi online sveta a čo robiť v prípade, že dieťa má skúsenosť s kyberšikanou.

Na začiatok si povedzme, čo spadá pod kyberšikanu. Patrí sem napríklad: urážanie, zastrašovanie, vyhrážanie, vydieranie, šírenie nepravdivých informácií o osobe, šírenie obnažených alebo trápnych fotografií, alebo krádež identity a vytváranie falošných identít a profilov. Človek sa s ňou stretne najmä na sociálnych sieťach či na webových stránkach, ale rovnako aj v SMS správach alebo telefonátoch. Prejavy takejto šikany sa obeti zvyčajne opakujú.

Konkrétne pojmy, ktoré sa spájajú s kyberšikanou sú sexting, grooming, happy slapping, cyberstalking, flame war alebo vylúčenie zo skupiny.

Pod sextingom chápeme posielanie erotických fotiek vlastného alebo cudzieho tela.

Grooming znamená oslovenie osôb so zámerom nadviazať sexuálny kontakt.

Facky alebo iný fyzický útok na neznáme osoby, ktoré niekto natočí a uverejní na internete sa nazýva happy slapping.

Zámerné sledovanie alebo prenasledovanie osoby v online prostredí je cyberstalking.

flame war sa stretávame najmä v diskusiách a četoch, kde sa nachádzajú nadávky, urážky alebo provokujúce slová.

Pokiaľ skupina osôb vylúči a zámerne ignoruje jednotlivca spomedzi seba, ide o vylúčenie zo skupiny.

Viac o vybraných pojmoch nájdete aj v tomto článku.

Ochrana pred kyberšikanou

Základom, aby sa takéto veci nediali aj deťom, ktoré sú stále viac zapojené do online prostredia, je prevencia. Stránka prevenciakriminality.sk ponúka dokument s radami, ako ochrániť deti pred kyberšikanovaním. Odporúča predovšetkým otvorený vzťah a komunikáciu s nimi a tiež dovoliť dieťaťu rozhodovať sa, prípadne nastaviť rodičovskú kontrolu v elektronickom zariadení, ktoré používa.

Príznakmi, že dieťa zažilo kyberšikanu môže byť zmena správania. Môže sa viac utiahnuť do seba alebo zažívať stavy úzkosti či nespavosť. Ak si rodič všimne, že sa niečo deje a po komunikácii s dieťaťom zistí, že ide o kyberšikanu, mal by byť oporou, vyjadriť podporu, zachovať si chladnú hlavu a problém začať riešiť a neodkladať ho.

Možnosti riešenia kyberšikany

V prípade, že ide o šikanu z prostredia školy, je vhodné do riešenia problému zapojiť aj spolužiakov, kamarátov, pedagogický zbor a školského psychológa. Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča kontaktovať školskú psychologičku alebo miestne Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie alebo zavolať na bezplatnú nonstop linku 116 111. Pomoc poskytujú aj webové stránky www.ldi.sk alebo www.pomoc.sk, ktoré ponúkajú online čet od 18:00 do 22:00 hod. Prípadne stačí napísať mail na potrebujem@pomoc.sk.

Pokiaľ šikana trvá dlhodobo a agresor, teda ten, čo šikanuje, nie je len z prostredia školy, rodičia sa môžu obrátiť aj na Políciu Slovenskej republiky. Minulý rok sa v Trestnom zákone SR zadefinoval pojem „nebezpečné elektronické obťažovanie“, ktorý legislatívne vymedzil kyberšikanu. To znamená, že šikanujúcej osobe hrozia aj tresty odňatia slobody na jeden až štyri roky.

Viac informácií o kyberšikane prinášajú webové stránky zodpovedne.sk a cyberhelp.eu. Psychologickú pomoc ponúka ipcko.sk alebo spomínané webové stránky v článku. Dokument s radami k online bezpečnosti a tiež s odporúčaniami pre rodičov, ako sa postarať aj sám o seba v takýchto situáciách, sa dá nájsť na stránke prevenciakriminality.sk.

Text: Mária Pytlová

Zdroje:

https://www.zodpovedne.sk/index.php/sk/ohrozenia/kybersikanovanie

https://cyberhelp.eu/sk/introduction/begriffe

https://prevenciakriminality.sk/pdf/view/22/%7B%22Domov%22:%7B%22route%22:%22index%22%7D,%22Bro%5Cu017e%5Cu00fary%22:%7B%22route%22:%22menu_article_view%22,%22params%22:%7B%22slug%22:%22brozury%22%7D%7D%7D

https://www.uvzsr.sk/docs/info/podpora/letaky/kybersikanovanie.pdf

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-300

https://cyberhelp.eu/sk

https://www.zodpovedne.sk/index.php/sk/

https://ipcko.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.