BLOG: Máj – mesiac lásky. A čo ak nemám partnera/ku?

Photo by freestocks on unsplash.com

Myslím, že už od mala som mala s láskou ako takou veľmi zvláštny vzťah. Ako každé malé dieťa som sa snažila naučiť, čo to vlastne je, zvyknúť si na ďalší veľmi abstraktný koncept, ktorý deťom nie vždy hneď dáva zmysel. A čím som bola staršia, čím som si myslela, že viac rozumiem, o čo vlastne ide, tým prítomnejšia bola v mojej mysli a tým pádom aj v živote. Nešlo však iba o moje vlastné skúsenosti a presvedčenie – išlo aj (a najmä) o tie cudzie, tie naučené a odpozorované. A jedným z nich je samozrejme aj máj ako mesiac lásky.

Ako väčšina sviatkov a iných osláv, aj tento má svoje plusy a mínusy. Aj tento vie niekoho potešiť viac, a v niekom vyvolať skôr smútok či rozčúlenie ako lásku.

Láska je jedna z tých najsubjektívnejších a najosobnejších vecí, aké poznám. Preto dáva rozum, že aj k mesiacu, kedy by sme ju mali oslavovať bude mať každý trochu iný vzťah. S postupom rokov sme sa ako spoločnosť napríklad naučili, že môže byť ťažké takéto časy oslavovať pre ľudí, ktorí sú sami alebo nemajú partnera. Pri nich by to však podľa mňa nemalo končiť.

Láska je totiž zložitá. Je zložitá pre deti, ktoré vyrastali s celkom iným obrazom lásky vo svojich rodičoch, ako by bolo zdravé, a pre ktoré môže byť aj v dospelosti ťažké brať ju, ako ju berú ostatní.

Je zložitá pre ľudí, ktorí boli v ťažkých vzťahoch a situáciách, z ktorých sa stále zotavujú.

Je zložitá pre ľudí, ktorí bojujú s osamelosťou, pre tých, ktorí svojich milovaných stratili, ktorí viac ako s inými typmi lásky bojovali s konceptom lásky k sebe samému.

Je zložitá pre tých, ktorých lásku bolo nutné schovávať, ktorých láska nespĺňala všetky spoločenské požiadavky.

Je zložitá pre tých, ktorým bolo v mene lásky ublížené a pre tých, ktorí sa stále učia v ňu a jej veriť.

A pre všetkých týchto ľudí je máj mesiacom lásky tiež – či už je to dobré, či zlé. A práve v tomto mesiaci si zaslúžia pochopenie a láskavosť, akurát v mesiaci lásky, nie napriek nemu.

V máji by totiž nemalo ísť iba o romantickú lásku – naopak, všetky jej formy a podoby.

Vrátane sebalásky, ktorú môže byť najťažšie nájsť zo všetkých druhov lásky. Každý s ňou môže zvádzať svoj vlastný zložitý boj – a to je v poriadku.

Vrátane rodinnej lásky – materinskej, otcovskej, súrodeneckej a mnohých ďalších, ktoré sú domovom, oporou, pokojom. Je tým, odkiaľ prichádzame, čo z nás bude, kam sa vraciame.

Vrátane kamarátskej lásky, lásky medzi priateľmi, ktorá nám dáva možnosť vytvoriť si nový domov, nájsť pochopenie a lásku, kde jednoducho chceme, ktorá vie človeka často zachrániť tak, ako každá iná láska.

Vrátane akéhokoľvek iného druhu lásky, keďže pre každého sa vyskytuje v iných formách a v iných podobách.

Máj je pre mňa osobne mesiacom ako každým iným, nič počas neho nerobím inak, ako po iné mesiace. No ak by som mala povedať, v čom spočíva význam mesiacu lásky pre mňa, povedala by som, že v myšlienke, že všetky formy lásky si zaslúžia oslavy, rovnako ako si všetci zaslúžime trochu viac lásky a prijatia v živote. Bez ohľadu na to, kde sme vo svojej osobnej ceste a vzťahu k láske ako takej.

Ak je teda máj o láske, snažme sa byť láskaví – k sebe, aj k ostatným. To je to, čo je pre mňa to najdôležitejšie, a čo by som pre nás všetkých v máji chcela.

 

Autorka: Anička

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.