Hurááá do školy!

Photo by Chris Hardy on unsplash.com

 

Veľa rodičov má najrôznejšie obavy pred nástupom jeho dieťaťa do 1. ročníka. Pre dieťa aj pre rodiča je prvý deň v škole obrovská udalosť, doslova životným míľnikom. Rodičia, pamätáte sa na prvý deň v škole? Mnohí z nás si pamätajú útržky toho, čo sa dialo okolo nás a bolo toho tak veľa. Videli sme svojich nervóznych rodičov, ktorí sa až pričasto usmievali, novú osobu vo svojom živote – našu prvú (ozajstnú školácku) pani učiteľku, triedu, tabuľu, knihy, hračky, nové aj staré tváre kamarátov, strach, slzy aj šťastie. Takto nejako podobne, ako ste to mali kedysi Vy, to má aj Vaše dieťa. Vyrástlo rýchlo a teraz bude rásť ešte rýchlejšie. Svojím spôsobom sa pre neho ukončuje jedna etapa života a začína sa ďalšia, ktorá je poprepletaná novými zážitkami, novými kamarátmi a kamarátkami, stretávaním sa s novými dospelákmi – autoritami, vyberaním si trávenia voľného času a v neposlednom rade učením a povinnosťami.

Čo teda môžeme ako rodičia urobiť, aby prechod dieťaťa z materskej školy na žiaka základnej školy bol čo najviac bezproblémový?

  • Pripravujte veci do školy spoločne

Každá škola má iné požiadavky, čo by mali rodičia pripraviť a nakúpiť pre svoje ratolesti do školy. Vaše dieťa z tohto procesu nevynechávajte, je to pre neho úžasná skúsenosť rozhodnúť sa samostatne. Výber tašky do školy, peračníka, výtvarných potrieb či potrieb na telocvik mu nenásilnou formou naznačuje, čím sa bude v škole zaoberať a že to bude iné ako v škôlke.  

  • Rozprávajte sa

Naše deti majú svoju predstavu, ako to v základnej škole môže byť. V škôlke sa mohli hrať aj s p. učiteľkami na školu, vypracovávali často pracovné listy a o škole sa rozprávali. Nezabudnite, že dieťa potrebuje aj váš pohľad. Vyhýbajte sa hodnoteniam v zmysle: už sa nebudeš hrať, teraz to začne naozaj, budeš si musieť dlho robiť domáce úlohy, nebude sa ti tam páčiť a pod. Väčšina budúcich prvákov sa do školy prirodzene teší a je zvedavé na niečo nové, síce tuší, že nejaké domáce úlohy bude robiť, ale nenechajme si bezdôvodne znechutiť deti ešte predtým, než vstúpia na pôdu školy. Práve naopak, môžeme im priblížiť ako sme to mali my, aký predmet bol ten naj, čo sme robili cez prestávky… Lebo nech je vaša skúsenosť so školou akákoľvek, zážitky máme rôzne  – a rozhodne aj tie veselé.

  • Prvý deň má byť slávnostný

Keď dieťa nastúpi na základnú školu, je to veľká vec pre celú rodinu. Rodičia, skúste si spomenúť – pamätáte si svoj prvý deň v škole? Útržky spomienok na tento veľký deň si nesieme celý svoj život a pre vaše dieťa je prvý deň taktiež výnimočný a ničím nezameniteľný. Prvý vstup do školy predsa má byť slávnostný, čím dieťaťu ukazujeme, že aj nám na tomto dni záleží a je aj pre nás veľmi špeciálny. Pekné oblečenie, očakávania detí a ich rodičov sa budú napĺňať práve v tento deň. A prečo takýto deň nezakončiť malou oslavou doma, či v cukrárni? Alebo naplánovať pekný výlet? Je to len vo vašich rukách.

  • Nechajte ich pomýliť sa

Dieťa nastupujúce do školy by malo vedieť, že pomýliť sa je v poriadku. Nechcime preto od detí, doma či inde, že musí byť dokonalé a všetko vedieť, aj tak to nie je v jeho silách. Učme deti však k tomu, aby robili veci najlepšie ako vedia. Pomýli sa? Nevadí, to sa predsa stáva každému. Dôležité je pre dieťa vedieť, že keď sa pomýli, tak to nie je katastrofa a svet sa točí ďalej. Zároveň sa vyhne tomu, aby sa začalo vysmievať iným, že niečo nevedia. Pretože chyba je ľudská, prirodzená a učí nás i naše deti robiť veci lepšie.

Prajeme vám, aby nastávajúci školský rok bol pre vás a vaše deti spokojný, príjemný a usmiaty. Budeme vám držať palce 

školská psychologička Janka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.