Podmienky učenia sa z domu – ako sa učiť počas dištančnej výučby?

Foto by Ľuboš Steinemann

Milí žiaci, mnohých z nás neobišla dištančná výučba ani tento školský rok.

To, že sme ostali doma, však neznamená, že sa nepotrebujeme učiť a vzdelávať. Pamätajme, že úspech je odmena za drinu :). Vyžaduje si to určitú úroveň sebadisciplíny a starostlivé plánovanie. V nasledujúcich bodoch si zhrnieme niekoľko tipov, ako si plniť svoje školské povinnosti počas dištančného vzdelávania čo najefektívnejšie :

  • ,,Do online školy štýlovo“ vstávajte každý deň v rovnakom čase tak, aby ste stihli svoje povinnosti. Snažte sa zachovať si svoje návyky, ktoré vykonávate každé ráno, keď sa bežne chystáte do školy. Oblečte sa, upravte sa, dajte si zdravé raňajky pre doplnenie energie.

 

  • Je fajn, ak si doma vytvoríte miesto ( ,,školskú lavicu“), ktoré bude určené na vzdelávanie, online vyučovanie a riešenie domácich úloh. Nie je najvhodnejšie učiť sa z postele :D. Je dôležité, aby ste mali dostatok priestoru a pohodlia na prácu.

 

  • Buďte ohľaduplní – takisto ako aj v triede, aj pri učení sa z domu platia určité pravidlá. Aj keď vás možno práve daná téma nezaujíma, ktorú preberáte, prípadne máte deň, kedy na učenie ,,nemáte chuť“, rešpektujte učiteľa a svojich spolužiakov a nevyrušujte. Vzájomná tolerancia a rešpektovanie sú nevyhnutnou podmienkou preto, aby ste sa navzájom nerušili a učenie z domu malo zmysel.

 

  • Čo vás baví, to si lepšie zapamätáte – vyhľadávajte si vlastné pomôcky (vtipné videá, prezentácie) a zdieľajte si ich so spolužiakmi navzájom. Tým, že svoju pozornosť venujete informáciám, ktoré vás zaujímajú, sa vám učivo ľahšie uchová v pamäti.

 

  • Pýtajte sa – ak niečomu nerozumiete, neviete si poradiť s novou učebnou látkou, zadaním, učitelia určite budú radi, ak sa sami aktívne budete pýtať a zapájať. Určite je vám známy výrok: ,,Kto sa veľa pýta, veľa vie.“ Preto sa nebojte klásť otázky, ak je vám niečo nejasné.

 

  • Prestávka – dlhšie časové obdobie pred obrazovkou je pomerne vyčerpávajúce. Je úplne super, ak si počas krátkych prestávok ,,vyvetráte hlavu“ pri otvorenom okne, ponaťahujete sa, pustíte si obľúbenú hudbu alebo si len tak zavriete oči a počúvate svoj dych. Verte, že chvíľa so sebou samým môže byť veľmi osviežujúca a naštartuje vás :).

 

  • Starajte sa o seba a o svoje vzťahy – učenie z domu v konečnom dôsledku znamená pracovať osamote a prísť o sociálny kontakt so spolužiakmi. Dôležité je, aby ste sa od ostatných emocionálne neizolovali. K udržovaniu dobrej nálady vám môže pomôcť kontakt s priateľmi prostredníctvom telefónu alebo sociálnych sietí.

 

A na záver nestrácajte humor a pozrite si menšie zhrnutie zaujímavých a zároveň vtipných faktov o učení sa z domu:

  • nemusíte do školy fyzicky vstúpiť,
  • nemusíte sa báť, že zmeškáte vyučovanie,
  • nedostanete poznámku, že ste si zabudli pomôcky,
  • na obed máte domáce špeciality,
  • ,,musíte“ byť na internete častejšie a ,,musíte“ využívať sociálne siete, no nie je to super? 😀

 

Pevne verím, že vám tieto rady budú užitočné a hlavne, NEZABÚDAJTE SA K SEBE SPRÁVAŤ LÁSKAVO :).

 

Autorka: Lenka Máteová

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.