BLOG: MOJE PÄTORO RÁD, ČO MA ŽIVOT NAUČIL

Photo by S Migaj on unsplash.com

Práve sedím vo vlaku do Bratislavy, kde študujem na vysokej škole tretí rok, bývam na internáte s ďalšími dvomi chalanmi, vo všeobecnosti žijem normálnym životom, v ktorom sa cítim spokojný, šťastný, vďačný za všetko, pričom aktuálne dosť intenzívne premýšľam nad tým, čo sem napísať, tak, aby to malo pozitívny impulz aj pre vás. Budem sa snažiť písať a byť autentický, pretože knihu 100 rád do života si vieš požičať v každej druhej knižnici či antikvariáte.

Tak teda začnem postupne tým, čo ma život doteraz naučil a čo mi podľa môjho názoru pomohlo v pozitívnom smere napredovania.

  1. VŠETKO SA DEJE Z NEJAKÉHO DôVODU

V prvom rade si zapamätaj, že nech si v akejkoľvek životnej situácií, či už je pozitívna alebo negatívna, vedz, že sa to deje z nejakého dôvodu, aby ťa to niečo naučilo. Ak prežívaš pozitívne životné chvíle, tak si tie dobré veci nepripúšťaš k srdcu v zmysle nejakého ponaučenia, resp. posúvania sa dopredu, no ani takéto pozitívne chvíle nie sú vždy samozrejmosťou a váž si ich. Na druhej strane, ak ale prežívaš ťažšie životné chvíle, zapamätaj si ako sa cítiš, čo ťa to naučilo a ak to vieš ovplyvniť, tak do budúcnosti sa snaž vyhnúť takýmto situáciám.

  1. KAŽDÝ ROZHOVOR S OSOBOU, S KTOROU JU VEDIEŠ ŤA UČÍ

Najbližšie moje dve rady budú súvisieť skôr s napredovaním v komunikácií s okolím. Podľa mňa je komunikácia veľmi dôležitá vec, ak už sme v akomkoľvek vzťahu s druhou stranou. Nedá mi sem nespomenúť jednu vec, ktorú ma síce nenaučil priamo “učiteľ život” ale autor jednej knihy. Napísal v nej myšlienku, že vždy, ak budeš v nejakom rozhovore s druhou osobou, či už to bude rozhovor v ktorom so sebou súhlasíte alebo rozhovor, ktorý ti je nepríjemný, pretože druhá strana zdieľa odlišné názory, stále si spomeň na to, ŽE KAŽDÝ ROZHOVOR S OSOBOU, S KTOROU JU VEDIEŠ ŤA UČÍ. A to je fakt. Aj keď je to možno na prvý pohľad náročnejšie pochopiť, najmä ak máš za sebou rozhovor, ktorý ťa znechutil alebo ťa vytočil do nepríčetnosti, povedz si, že aj človek s odlišným názorom od toho tvojho ťa niečo naučil. Či si od tej osoby niečo vezmeš alebo nie, je len na tebe.

  1. REŠPEKTOVAŤ NÁZORY OSTATNÝCH

Ďalšou vecou ktorou sa ja taktiež osobne v živote riadim, je rešpektovať názory ostatných a hlavne, vždy si rob zrkadlo pri rozhovoroch s inými osobami. Vysvetlím to trochu inak. Komunikuješ so svojím rodičom a je jedno či je to tatko alebo mamka. Vo vašom veku máte určite niekoľko vecí, na ktorých sa nezhodujete, na ktoré máte odlišné názory, pri ktorých sa hádate. Chcem ti poradiť, pri ďalšom takomto rozhovore, sa snaž najprv vypočuť druhú stranu, teda napr. stranu rodičov alebo to môže byť ktokoľvek iný, s cieľom pochopiť ich postoj na danú vec a potom ty povedz druhej strane taktiež svoj názor na danú vec. Možno s tým budeš mať na začiatku problém a možno to ani niekedy nepôjde ale ver, že počet hádok s osobami s odlišným názorom sa zredukuje, ak obe strany uvidia snahu o jej pochopenie či následnú formu kompromisu pri jej riešení. Až odstupom času som sa naučil neriešiť hádky v zmysle používania nadávok na druhú stranu, pretože to nemá vôbec žiaden zmysel, ba práve naopak, situáciu to vo väčšine prípadov len zhorší.

  1. KEĎ SI LENIVÝ, VŽDY SI SPOMEŇ NA TEN MOMENT, KEĎ SI S TÝM ZAČAL A PREČO SI S TÝM ZAČAL

Ďalšia rada bude skôr o tom, čo mne pomáha keď som lenivý robiť veci, s ktorými som začal, no moja vôľa ma opúšťa robiť to. Ak sa venuješ nejakej veci, či už to je učeniu sa jazyka, štrikovaniu atď.  a postupom času ťa to prestane baviť, vždy si spomeň na ten moment, keď si s tým začal, prečo si s tým začal a čo Ťa k tomu viedlo. Poviem príklad sám na sebe. Učenie sa jazyka. Aktuálne sa učím asi ôsmy alebo deviaty mesiac cudzí jazyk pomocou metódy, ktorá zaberie približne 30 minút z celého dňa. Za tie mesiace som však aj ja mal chvíle, kedy sa mi do toho vôbec nechcelo, lebo som si vravel, že to nebude vadiť ak vynechám len deň. Pri takýchto chvíľach som si vždy spomenul na moment, prečo som s tým začal a vždy som to spravil. Prekonať svoju lenivosť, či slabú vôľu v konečnom dôsledku stojí za to, a ja osobne mám nie len pri tejto činnosti ale aj pri iných ďalších lepší pocit sám zo seba. Fakt to vyskúšaj.

  1. SKÚŠAJ NOVÉ VECI

Poslednou vecou, ktorú by som ti chcel poradiť je, že určite skúšaj veľa nových vecí (nemyslím návykové látky, ale prospešné veci pre tvoj život). Táto veta znie dosť tuctovo, ale je to pravda. Ja osobne som skúšal veľa nových vecí v rámci brigád, kde som vďaka tomu prišiel na to, čo je lepšia a horšia práca, naučil som sa nejakým veciam z rôznych oblastí a obohatilo ma to.

To isté platí s cestovaním. Ak máš možnosť cez školu alebo nejaké školské projekty vycestovať, určite to urob! Nebuď ako ja, kde som mal možnosť vycestovať počas strednej na niekoľko pracovných stáži do zahraničia, ale môj “strachopud” ma v tom zastavil a nevyskúšal som to. Počúvať potom mojich bývalých spolužiakov o ich zážitkoch, skúsenostiach, slovo skúsenosti chcem zdôrazniť lebo toto je vec nezaplatiteľná, bolo veľmi fajn, na druhej strane ma to mrzelo, že ten “strachopud” vo mne vyhral a ja som nezažil to čo oni. Asi to tak malo byť, ale teraz by som toho “strachopuda” poslal kade ľahšie. Napravil som tieto veci “strachopudstva” až na vysokej škole, kde sa chystám rôznych príležitosti, či už cestovateľských, pracovných alebo remeselných a ver, že to stojí za to! Minulý rok som absolvoval výmenný pobyt v zahraničí v rámci Európskej únii a napriek prekážkam, hlavne pre koronu, ktoré ma v tom brzdili, som bol za to nesmierne rád a vďačný, že som sa toho nevzdal a mal som možnosť zažiť časy, aké som zažil!

Ak si došiel až sem, a čítal si moje rady riadok po riadku, tak ja dúfam, že začneš aspoň minimálne premýšľať nad mojimi radami, ktoré ma posunuli v živote v dobrom zmysle slova ďalej, a budem ešte radšej, ak to začneš malými krokmi aplikovať vo svojom živote.

Držím Ti palce!

Marek

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.