IKIGAI – Japonské tajomstvo šťastia

Photo by Zac Durant on unsplash.com

Japonsko. Pre mnohých z nás tak exotická krajina na opačnom konci sveta. Leží na východnom okraji ázijského kontinentu a tvoria ho štyri hlavné ostrovy a viac ako tritisíc malých ostrovčekov. Japonská kultúra je pre nás tak lákavá a zaujímavá už len preto, že je od tej našej európskej značne odlišná. Ale dosť bolo geografie. Vedeli ste, že japonská populácia patrí medzi najstaršie na svete? To, že to ostrovu spôsobuje nemalé socioeknomické problémy nechajme teraz bokom a poďme sa pozrieť na to, čo sa skrýva za dlhovekosťou japoncov (forbes.sk, 2022).

Ešte predtým, než to tajomstvo odhalíme, skúsme sa zamyslieť nad nejakými dôvodmi, prečo je to tak. Čo myslíte? Je za tým vyspelá ekonomika a kvalitné zdravotné a sociálne zázemie? Pohyb? Zdravá strava? Toto všetko určite zohráva svoju rolu, avšak mnoho japoncov, najmä z oblasti ostrova Okinawa, by vám dalo jednoduchú odpoveď – tajomstvom jeikigai“ (forbes.sk, 2022).

Ikigai, alebo spôsob ako čo najkvalitnejšie žiť svoj život, sa z japončiny prekladá ako „zmysel života“, alebo ako by povedali starí japonci, „dôvod, prečo vstať ráno z postele“.

Znie to pomerne jednoducho, však? Avšak kým japonci tento koncept poznajú už tisícročia, západný svet ho len začína objavovať.

A nedajte sa pomýliť. Nájsť svoje „ikigai“ je dlhodobý proces. Ak však viete odpovedať na tieto štyri otázky, ste na najlepšej ceste:

 1. Čo vás robí šťastným? / Čo milujem? – VÁŠEŇ: odpoveď na túto otázku zahŕňa to, čo nám prináša najväčšiu radosť do života. Najdôležitejšie je, že si o tom dovolíme hlboko premýšľať bez ohľadu na to, či sme v tom dobrí, či nám za to niekto zaplatí, alebo či to potrebuje svet. Takže bez obáv sa ponorme do myšlienok a skúsme prísť na to, čo nám spôsobuje to najväčšie šťastie v našom živote.
 
 1. V čom ste dobrí? – POVOLANIE – za touto otázkou sa skrývajú všetky zručnosti a talenty, ktoré sme rozvíjali už od detstva, bez ohľadu na to, či o ne máme záujem (vášeň), či nám prinášajú nejaké peniaze, a či ich svet potrebuje. Opäť sa teda skúsme hlboko zamyslieť v čom sme profíci, prípadne boli sme v detstve. Určite si spomenieme aj na talenty, na ktoré sme už možno aj zabudli.
 
 1. Čo si v živote ceníte? / Za čo môžem dostať zaplatené? – PROFESIA – táto odpoveď zahŕňa všetko to, za čo nám je ochotný niekto iný zaplatiť.
 
 1. Prečo robíte to, čo robíte? / Čo svet potrebuje? – MISIA – svetom v tomto prípade môže byť aj spoločnosť, či komunita, v ktorej žijeme. Zamyslime sa teda nad tým, či to, čo robíme má aj pre ľudí okolo nás nejaký význam, prípadne si položme otázku, čo môžeme urobiť pre spoločnosť, v ktorej žijeme? Začať môžeme napríklad priamo doma, v našom meste, dedine (eduworld.sk, 2022).
 

Ak sa vaše odpovede na tieto otázky zhodujú, máte vyhraté. Inými slovami, „ikigai“ spája vášeň, povolanie, profesiu a misiu do jedného celku.

Teda ak činnosť, ktorá vás robí šťastným, je zároveň vašou platenou profesiou, ste v nej dobrí a má z nej úžitok aj svet, našli ste svoje „ikigai“.

Ale čo ak nevieme odpovedať na niektorú otázku, ba možno máme ťažkosti odpovedať na všetky? Ako si môžeme pomôcť?

Najlepšie je zamyslieť sa nad aktuálnym stavom svojho života.

Skúsme si spísať zoznam desiatich vecí, ktoré sme tento týždeň urobili a potom ich postupne aplikujme do konceptu „ikigai“.

Spôsobila mi táto vec radosť? Som v nej dobrý? Môže sa z toho stať moja profesia? Je to prospešné pre spoločnosť?

Keď si tieto otázky budeme pravidelne klásť, pomôže nám to utriediť si aktivity a vybrať tie, ktoré sú pre nás najdôležitejšie a čo najlepšie spadajú do „ikigai“ konceptu.

A čo tie činnosti, ktoré sa tomu trochu vymykajú? Otvára sa nám tu priestor na robenie kompromisov.

Čo musím zmeniť, aby moja aktivita vyhovovala všetkým štyrom otázkam? A bude pre mňa tá zmena prospešná? Možno budeme prekvapení, koľko nových dverí nám táto analýza života otvorí (eduworld.sk, 2022).

ZOPÁR PRAVIDIEL NA ZÁVER:

 • Buďte stále aktívni, pretože ten, kto opustí to, čo miluje, stráca zmysel života. Všetko robte s pokojom, uponáhľanosť zhoršuje život.
 
 • Obklopte sa priateľmi, pretože sú tým najlepším elixírom proti starnutiu. S nimi môžete snívať, zdieľať svoje myšlienky a zabávať sa.
 
 • Udržujte si kondíciu, pretože rovnako ako voda, ktorá je stále v pohybe a je čerstvá, tak aj náš „motor života“ potrebuje pohyb, aby vydržal čerstvý mnoho rokov.
 
 • Nezabudnite sa usmievať, pretože aj keď to niekedy vyzerá inak, žiť v tomto svete plnom príležitostí je nádherné.
 
 • Nestrácajte kontakt s prírodou, pretože aj keď mnohí žijeme v meste, príroda je pre nás prirodzené prostredie a nabíja nás energiou.
 
 • Ďakujte, pretože poďakovať sa vždy a každému rozjasňuje život nie len vám.
 
 • Žite prítomným okamihom, pretože minulosť už nezmeníte, budúcnosť nepoznáte a všetko, na čom záleží sa deje práve teraz.
 
 • Nasledujte svoje „ikigai“, pretože prežiť každý deň s radosťou a naplno vám zaručí dlhú mladosť

(satisfactory.sk).

 

Autorka: Táni

 

 

ZDROJE:

FORBES 2022. Oficiálna stránka portálu Forbes: https://www.forbes.sk/ikigai-tajomstvo-japonskej-dlhovekosti-ktore-sa-mozete-naucit-aj-vy/ [online]. [cit. 2022-02-23].   

EDUWORLD 2022. Oficiálna stránka portálu Eduworld: https://eduworld.sk/cd/beata-tancsakova/8555/ikigai-tajomstvo-japonskej-dlhovekosti [online]. [cit. 2022-02-23].  

SATISFACTORY 2022. Oficiálna stránka portálu Satisfactory: https://satisfactory.sk/2016/03/13/ikigai-japonske-tajomstvo-stastneho-a-dlheho-zivota/ [online]. [cit. 2022-02-23].   

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.