Pobyt v tme – aké sú výhody a kontraindikácie terapie tmou?

Photo Dima Pechurin on unsplash.com

Súčasná moderná doba je veľmi hektická. Na každého z nás je vytváraný obrovský tlak – musíme mať čo najlepšie známky v škole, v práci byť čo najvýkonnejší, mať dokonalú rodinu a byť čo najlepšími rodičmi, partnermi, deťmi…Dalo by sa povedať, že synonymom súčasnosti je stres.

Pridajme si k tomu ešte sociálne siete a neuveriteľné množstvo informácií, ktorými sme denno-denne zahltení – výsledkom tejto rovnice môže byť iba vyhorený človek. Každý z nás sa snaží občas vypnúť, či už pasívne – doma na gauči pred telkou alebo aktívne – potulkami v prírode.

Všetci máme svoje zaužívané “oddychové rituály”. Občas sa dokonca vyberieme poriadne si oddýchnuť na dovolenku, wellness, výber je naozaj pestrý.

Avšak počuli ste už o možnosti zrelaxovať v úplnej tme?

Táto alternatíva je vo svete čoraz populárnejšia a svojich priaznivcov si našla aj u nás.

Pobyt v tme, alebo tzv. terapia tmou však nie je žiadnym výdobytkom modernej doby. Jej účinky boli známe už jogínom a mníchom v staroveku. Preto trávili mnoho času v jaskyniach alebo v tmavých kláštoroch, kde meditovali a modlili sa.

V súčasnosti sa pobyty v tme stávajú jednou zo stratégií sebarozvoja.

AKO PREBIEHA TERAPIA TMOU?

Na začiatok krátko o priebehu terapie tmou – zvyčajne prebieha v tmavých uzavretých miestnostiach kde nepreniká žiadne svetlo a ktoré sú jednoducho zariadené, aby bola orientácia po miestnosti čo najjednoduchšia.

Trvá niekoľko dní, počas ktorých sa človek nachádza v úplnej tme a k dispozícii má jednoduchú stravu, toaletu, zvyčajne aj miestnosť na meditáciu, hudobné nástroje a nutné vybavenie ako práčka, čistiace potreby a podobne.

Odporúča sa na pobyt vopred pripraviť, a to meditáciou, postupným odľahčením stravy, aby telo nebolo zbytočne zaťažované a zážitok bol tak intenzívnejší.

So sebou si zvyčajne môžete zobrať najmä pohodlné oblečenie, preferované potraviny a niečo, čo vám pomôže spracovať myšlienky a precítiť zážitok – napríklad zápisník, farbičky, podložka na cvičenie jógy, plátno a farby.

A aby bol pre vás prechod z tmy na svetlo znesiteľnejší, je na mieste zobrať si aj slnečné okuliare. Úplne najvýraznejším účinkom pobytu v tme je upokojenie mysle.

 

ÚČINKY TERAPIE TMOU

Keďže sme denne vystavovaní neskutočnému množstvu podnetov a informácií, v hlave nám takmer neprestajne víri tok myšlienok (zvykne sa uvádzať až 70 000 myšlienok denne). Toto obrovské množstvo nám často bráni v sústredení, blokuje našu kreativitu a produktivitu. A keďže naša myseľ pracovala počas dňa na 110%, je pre nás ťažké v noci vypnúť a kľudne zaspať.

To množstvo myšlienok si vlastne ani neuvedomujeme, až počas prvých dní pobytu v tme sa ukáže, ako prehnane reaguje naša myseľ. Postupne sa tok myšlienok spomalí, myseľ sa prečistí a to nám prinesie veľkú úľavu.

 Tým sa plynulo dostávame k ďalšiemu účinku tmy – odblokovanie tvorivosti a predstavivosti. Ľudia zvyknú pociťovať nával inšpirácie, majú vízie a chuť začať tvoriť a to, čo sa predtým zdalo ťažko zvládnuteľné sa odrazu javí úplne inak. Stíšením mysle sa nám otvárajú nové možnosti a obzory a keď je človek ochotný počúvať, dokáže vnímať nové, obrovské spektrum vibrácií, ktoré predtým pre “hukot” myšlienok nepočul. ´

 

TERAPIA TMOU A LIEČENIE BIPOLÁRNEJ PORUCHY

Terapia tmou sa ukázala ako úspešná aj pri liečení rôznych psychických ťažkostí, napríklad aj bipolárnej poruchy. (pobytvtme.eu)

Po dvadsiatich rokoch štúdií boli účinky terapie tmou na bipolárnu poruchu len teoreticky spracované. Ukázalo sa, že teoreticky je terapia tmou bezpečná a pravdepodobne bude účinná – chýbalo tomu len jediné, zlatý štandard v medicínskom výskume – randomizovaná kontrolovaná placebo štúdia.

Ide o rozdelenie pacientov do náhodných skupín, pričom jednej skupine sa podáva testovaná liečba alebo terapia a druhá dostáva neúčinný ekvivalent liečby – placebo.

V roku 2016 tím nórskych špecialistov na čele s Tone Henricksonom testovali terapiu tmou na tridsiatich dvoch pacientoch s bipolárnou poruchou – už po prvom týždni sa príznaky bipolárnej poruchy v prvej testovanej skupine výrazne zlepšili v porovnaní s placebo skupinou. Terapia tmou sa v tomto prípade ukázala ako silná, s výrazným efektom (mierka podľa toho, ako významne liečba zaúčinkovala v porovnaní s placebom).

Zistilo sa, že stav pacientov sa zlepšil napriek tomu, že mali rovnaké množstvo spánku ako placebo skupina – dokonca o niečo menej. A hoci pacienti liečení terapiou tmou nespali viac, ich spánkový vzor sa spravidelnil a kvalita spánku sa zlepšila. Okrem bipolárnej poruchy sa terapia tmou ukázala ako úspešná pri prevencii tehotenskej a popôrodnej depresie. O účinku na depresiu ako takú sa však stále vedú diskusie, nakoľko tma môže a nemusí pomôcť v jej liečbe – zatiaľ prebehla len jedna štúdia a liečba aktívnej depresie nebola úspešná (Phelps, 2014).

 

KONTRAINDIKÁCIE TERAPIE TMOU

Terapia tmou sa zdá byť účinná, prirodzená a čisto prírodná. Avšak hoci vyzerá pomerne jednoducho, nemusí byť úplne pre každého – aspoň na začiatku.

Problémom by nebola ani tak tma saba o sebe, ale konfrontácia so sebou samým. Mnohí nie sú pripravení odhaliť skutočné emócie, bolesti duše a dostať sa úplne pod povrch svojej mysle.

V takomto prípade pomôže porozprávať sa počas terapie s niekým o svojich pocitoch a poznatkoch, prípadne, ak je pre človeka ťažké prijať to, čo odhalila tma, terapiu ukončiť.

Pobyty v tme lákajú najmä ľudí, ktorí pociťujú volanie spoznať hlbšiu pravdu o svojom živote. Pomáha tým, ktorí prechádzajú životnými míľnikmi a chcú uzavrieť jedno obdobie a začať nové. Láka aj ľudí, ktorí v sebe chcú objaviť skryté talenty a hlbšie túžby a hľadajú miesto vo svete.

Terapia tmou sa však neodporúča každému – vyhnúť by sa jej mali ľudia trpiaci psychickou nerovnováhou, panickými a psychotickými atakmi a záchvatmi, schizofréniou a podobne. Tiež nie je vhodná pre ľudí závislých na drogách a alkohole a tých, ktorí v sebe majú nespracované silné traumy.

Keďže pobyt v tme vyžaduje určitú vyspelosť a integritu, nie je vhodná ani pre mladších ako 18 rokov. Taktiež nebude mať ten správny účinok na ľudí, ktorí idú na pobyt napríklad len zo zvedavosti a nemajú žiadne hlbšie otázky a úprimnú túžbu skúsiť to – bude to pre nich strata času (centrumzajezova.sk).

 

A čo vy? Vedeli by ste si predstaviť takýto typ dovolenky? Koľkí z vás by sa odvážili odhaliť svoje vnútro tmou?

Na Slovensku je niekoľko miest, ktoré ponúkajú pobyty v tme, napríklad v dedinke Oravská Lesná, Zaježová a pod.

 

Autorka: Tatiana Baluchová

 

Zdroje:

Pobyt v tme. 2023. Oficiálna stránka portálu pobytvtme.eu [online]. [cit.02.09.2023]. Dostupné na: https://www.pobytvtme.eu/ucinky-pobytu-v-tme.html

Phelps, J., 2014. Dark Therapy [online]. [cit. 09.02.2023]. Dostupné na https://psycheducation.org/blog/dark-therapy/

Centrum Zaježová. 2017. Oficiálna stránka portálu centrumzajezova.sk [online]. [cit. 02.20.2023]. Dostupné na: https://www.centrumzajezova.sk/pustovna-pobyty-v-tme/pobyt-v-tme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.